سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

آشنایی با اصول و قوانین بیمه

آشنایی با اصول و قوانین بیمه

همیشه اتفاقات ناگواری منتظر است تا زندگی ما را دگرگون کند و به ما و اطرافیانمان آسیب‎ های مالی و جانی بزند. نمی‎توان از وقوع پیش آمدها جلوگیری کرد اما می‎توان تا حد زیادی با پیش ‌بینی و آینده‎ نگری خساراتی را که این پیش‎ آمدها به وجود می‎آورند، جبران کرد. این وظیفه‎ ای است که بیمه‎ ها در زندگی ما دارند. بیمه نگرانی ‎های ما را برای آینده تا حدی کمتر می‎کند. یعنی باوجود آن خیالمان راحت است که اگر هم اتفاقی بیافتد لازم نیست همه چیز را دوباره از صفر شروع کنیم. این نقش مهم بیمه را به یکی از چیزهای مهم زندگی بشر تبدیل کرده است. همین اهمیت باعث شده انواع و اقسام مختلفی از بیمه به وجود بیاید و بنابراین هرکس بتواند آن چیزی را بیمه کند که از همه چیز برایش اهمیت بیشتری دارد. اما بیمه نیز مانند هر چیز دیگری قوانینی دارد که برای استفاده آن باید با این قواعد آشنا شد. بخشی از اصول و قوانین بیمه تقریبا برای همه انواع آن یکسان است. اما تفاوت‎ هایی بر اساس موضوع ممکن است در هرکدام از بیمه ها وجود داشته باشد که ما در این مطلب به این تفاوت‎ها کاری نخواهیم داشت. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که قانون بیمه چیست و بررسی آن در برخی از مهم‎ترین انواع بیمه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

قبل از اینکه به سراغ اصول و قوانین بیمه برویم بهتر است صورت تیتر گونه یک بار انواع بیمه را با هم مرور کنیم. اشاره به این نکته ضروری است که اصول کلی قوانین بیمه همه بیمه ها را شامل می‎شود و فرقی ندارد که داریم درباره کدام بیمه حرف می‎زنیم. انواع بیمه به شرح زیر است:

 • بیمه اشخاص که خود شامل بیمه های عمر، حادثه و درمان می‎شود.
 • بیمه اموال که خود شامل بیمه خودرو(شخص ثالث و بدنه)، آتش سوزی، بیمه مهندسی و بیمه حمل و نقل می ‎شود.
 • بیمه مسئولیت
 • انواع بیمه ‎های خاص مانند بیمه وام‌های بانکی، بیمه نامه پول در صندوق، بیمه شترمرغ، بیمه اسب و...

اصول و قوانین کلی بیمه

insurance policy

چند قاعده کلی می‎توان برای همه بیمه ‌ها در نظر گرفت که این اصول به شرح زیر است:

حسن نیت: حسن نیت اولین و مهم‎ ترین قانون بیمه است. حسن نیت یک امر دو طرفه است. یعنی هم بیمه‎ گر و هم بیمه‎ گذار باید آن را رعایت کنند. بیمه‎ گذار حسن نیت خود را این‌گ ونه نشان می‎دهد که اطلاعاتش را صحیح و کاملا روشن در اختیار شرکت بیمه قرار می‎دهد و بیمه‎ گر نیز حسن نیتش را این ‌گونه نشان می‎دهد که نرخ بیمه را بر اساس وزن واقعی خطر محاسبه کند و همچنین متن بیمه‎ نامه را به‎صورت شفاف تنظیم نماید.

جبران خسارت یا غرامت: این را باید دومین اصل دانست. مردم بیمه می‎خرند تا در زمانی که برایشان حادثه‎ای رخ داد، خسارتشان از طریق بیمه جبران شود. پس جبران خسارت را باید یکی از اصول کلی بیمه ها دانست.

اصل تعدد: سومین اصلی که به‎ عنوان قانون بیمه باید به آن بپردازیم اصل تعدد است. یعنی ممکن است برای یک شی چند قرارداد وجود داشته باشد که اگر سه شرط زیر برقرار شود، هیچ‌کدام از این قرارداد ها ابطال نخواهد شد:

 1. 1.جمع مبالغ بیمه شده از ارزش واقعی شی بیشتر نشود.
 2. 2.خطرهای بیمه در همه بیمه‎ نامه ‎ها به یک شکل باشد.
 3. 3.کسی که از بیمه‎نامه نفع می‎برد در همه قراردادها یک  نفر باشد.

اصل نفع بیمه پذیر: یکی دیگر از اصول کلی بیمه اصل نفع بیمه پذیر است. درواقع بیمه ‎گذار باید کسی باشد که هنگام بروز حادثه غرامت به او پرداخت شود.

اصل جانشینی: این اصل مربوط به این است که بیمه‎ گر می‎تواند در یک حادثه خسارت را به بیمه ‎گذار پرداخت کند و از حق رجوع او به مسئول حادثه استفاده کند.

اصل داوری: اصل داوری به این نکته اشاره دارد که در صورت بروز دعوا و اختلاف میان بیمه ‎گر و بیمه ‎گذار در درجه اول این اختلاف بین خود دو طرف حل شده به دادگاه و مراجع قضایی کشیده نشود.

اصل اتکائی: اصل اتکائی راه‎حلی برای این است که خطر بیمه‌ شده تا حد ممکن در یک سطح وسیع پخش شود.

اصل علت نزدیکی: این اصل به این معناست که علت حادثه‎ای که باعث ایجاد خسارت شده است باید نزدیک به دلیل بیمه باشد تا بیمه‎گر بتواند خسارت وارد شده را جبران کند.

نکاتی درباره قرارداد بیمه

اگرچه طبیعی است که بیمه‎ های مختلف با هم تفاوت‎ هایی داشته باشند و چیزهای مختلفی را تحت پوشش خود قرار دهند اما، چند نکته وجود دارد که باید در تمام قراردادهای بیمه، از هر نوعی که هست ذکر شد. این نکات به شرح زیر است: 

  • تاریخ انعقاد قرارداد
  • تاریخ شروع و پایان قرارداد بیمه
  • موضوع بیمه
  • میزان تعهدات بیمه ‎گر در قرارداد
  • میزان حق بیمه
  • روش پرداخت حق بیمه
  • نام و مشخصات بیمه‎ گر و بیمه‎گذار
  • خطری که موضوع اصلی قرارداد بیمه است

تعهدات موجود در قرارداد بیمه

در یک قرارداد بیمه چه برای بیمه‎ گر و چه برای بیمه‎ گذار تعهداتی وجود دارد. فرقی ندارد که قوانین بیمه کارگری را دنبال کنیم یا قوانین بیمه شخص ثالث را. بیمه ‎گر و بیمه ‎گذار در همه موارد تعهدات تقریبا یکسانی دارند که باید رعایت شوند. در ادامه به بررسی این تعهدات خواهیم پرداخت:

تعهدات بیمه‎گر در قرارداد بیمه

در یک قرارداد بیمه، بیمه‎ گر تعهد دارد موارد زیر را رعایت کند:

  • خسارت وارده را سریع و کامل پرداخت کند.
  • اسرار بیمه‎ گذار را حفظ کند
  • وظایف بیمه‎ گذار را روشن و واضح برایش توضیح دهد.
  • مواردی را باعث از بین رفتن حقوق بیمه ‎گذار است را در قرارداد ذکر کند.

تعهدات بیمه‎گذار در قرارداد بیمه

 • در یک قرارداد بیمه، بیمه‎ گذار تعهد دارد موارد زیر را رعایت کند:
  • کیفیت خطر موضوع بیمه را با دقت اعلام کند.
  • حق بیمه خود را به‌موقع پرداخت کند.
  • اگر خطر تشدید پیدا کرد، با سرعت آن را به شرکت بیمه اطلاع دهد.
  • از وقوع عمدی حادثه برای دریافت خسارت اجتناب کند.
  • در صورت خسارت دیدن سریع آن را به شرکت بیمه اطلاع دهد.
 • قوانین بیمه تأمین اجتماعی و یا قوانین بیمه بدنه و هر بیمه دیگری که باشد بیمه‎ گر و بیمه ‎گذار را ملزم به رعایت تعهداتی که در بالا به آن اشاره شد، می‎کند.

چگونه می‎توان قرارداد بیمه را فسخ کرد

یک قرارداد بیمه می‎تواند یا از طرف بیمه‎ گر یا از طرف بیمه‎ گذار و یا خودبه‌خود فسخ شود. اما این بدان معنا نیست هرکدام از طرفین هر زمانی که بخواهند بتوانند قرارداد بیمه را لغو کنند. این درست برخلاف قانون بیمه است. تنها در شرایط خاص که در ادامه به آن اشاره می‎شود، می‎توان قرارداد بیمه را لغو کرد.

فسخ قرارداد بیمه از طرف بیمه ‎گذار:

اگر خطر بیمه کاهش پیدا کند و بیمه‎ گر در پرداخت حق بیمه تخفیف ندهد، بیمه‎ گذار می‎تواند قرارداد را فسخ کند.

اگر بنا به هر دلیلی فعالیت شرکت بیمه متوقف شود، طبق قانون بیمه، بیمه ‎گذار اجازه دارد قرارداد را فسخ کند.

فسخ قرارداد بیمه از طرف بیمه‎‎ گر:

درصورتی که بیمه گذار اطلاعات غلط به بیمه‎ گر دهد، خواه این کار عمدی باشد و خواه سهوی، بیمه‎ گر اجازه دارد قرارداد را لغو کند.

درصورتی ‌که خطر موضوع بیمه افزایش پیدا کند و بیمه‎ گذار آن را خبر نداده باشد، قانون بیمه اجازه فسخ قرارداد را به بیمه ‎گر می‎دهد.

فسخ خود به ‌خود قرارداد بیمه: اگر موضوع بیمه از بین برود اما دلیلش مورد پوشش بیمه نباشد قرارداد خود به‌ خود از بین می‎رود.

 
به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید