سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

آشنایی با بیمه شخص ثالث

آشنایی با بیمه شخص ثالث

از میان تمام انواع بیمه که در ایران وجود دارد؛ یکی از مشهورترین و پر استفاده ترین آنها بیمه شخص ثالث است. نمی ‎توان انکار کرد که مهم ترین دلیل آنکه مردم از بیمه شخص ثالث استقبال زیادی کرده‎ اند به‎ خاطر اجباری بودنش است. البته از آنجایی که اتفاق افتادن حوادثی که مربوط به وسایل نقلیه باشد در ایران به یک امر رایج تبدیل شده، طبیعی است که بیمه شخص ثالث که این خطرات را جبران می کند، برای همه وسایل نقلیه اجباری باشد. اما اصلا بیمه شخص ثالث چیست و چه خساراتی را پوشش می دهد. سوال بعدی این است که چگونه می توان بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کرد.
بیمه شخص ثالث همانطور که از نامش پیداست آن دسته از خسارات را جبران می کند که به شخص ثالث وارد می شود. حالا شخص ثالث کیست؟ در یک عبارت ساده‎ اگر کسی که صاحب وسیله نقلیه بیمه شده است را بیمه گذار و شرکت بیمه را بیمه‎ گر بدانیم، فرد سومی که از وسیله نقلیه بیمه گذار آسیب می بیند و بیمه گر خسارات ناشی از این آسیب را جبران می کند، شخص ثالث نام دارد.
درباره انتخاب بهترین بیمه هم باید پاسخ داد که جواب روشنی برای این موضوع وجود ندارد زیرا با توجه به مواردی که هر بیمه تحت پوشش خود قرار می دهد؛ مواردی که تحت پوشش قرار نمی گیرند، قیمت، تخفیف بیمه شخص ثالث و…ممکن است بهترین بیمه از نظر هر کس متفاوت باشد. در این مطلب سعی داریم اطلاعات مفیدی درباره بیمه شخص ثالث در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت نیاز به این بیمه بتوانید شرایت تان را بسنجید و با انجام مقایسه درست بین انواع بیمه ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید. اگر شما هم مشتاق به کسب چنین اطلاعاتی هستید با ما همراه باشید.

 


محاسبه بیمه شخص ثالث چگونه است؟

 

فرض کنید که میخواهید برای خرید بیمه شخص ثالث خودرو اقدام کنید. چه مواردی را در نظر می گیرید؟ قطعا در یک قرارداد بیمه موارد مهم زیادی برای یک فرد وجود دارد اما نمی توان این مساله را انکار کرد که یکی از مهم ترین این موارد برای همه قیمت نهایی بیمه و اینکه آن پول چگونه باید پرداخت شود، است. 

مهم ترین مواردی که بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث تاثیر می گذارند به شرح زیر هستند:

 •  پایه ابلاغ شده حق بیمه توسط بیمه مرکز
 • تخفیفات موجود برای بیمه شخص ثالث
 • جریمه دیرکرد
 • کاربری خودرو
 • مدت اعتبار بیمه نامه
 • مواردتحت پوشش بیمه ‎نامه

به‎ طور کلی باید گفت برای اینکه نرخ بیمه شخص ثالث خودرو برای هر کس مشخص شود باید به موارد بالا دقت کرد. همچنین اکثر کسانی که برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام می کنند گوشه چشمی به شرایط بیمه شخص ثالث اقساطی دارند و به‎ دنبال گزینه‎ ای می گردند که از هر لحاظ با شرایطشان همخونی داشته باشد.

برای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت هم شرایط به همین صورت است. در نهایت مواردی مانند نرخ اصلی بیمه، تخفیفات، هزینه دیرکرد، جریمه نشدن و… روی هزینه تمام شده برای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت موثر خواهد بود.

بیمه شخص ثالث به نوعی اجباری است بنابراین، برای اینکه ارزانترین بیمه را بخریم جدا از تمام نکاتی که در بالا به آن اشاره شد بستگی به دو مورد کلی دارد. اول اینکه سقف تعهدات بیمه را بررسی کنیم. یقینا هر میزان تعهدات بیمه کمتر باشد قیمت آن پایین تر است. دوم اینکه سال های تخفیف عدم خسارت هرچقدر بیشتر شامل حالمان شود، کمک بیشتری به پایین آمدن قیمت خواهد کرد. نکته‎ ای که باید در مورد تخفیف عدم خسارت بدانید این است که اگر شرکت بیمه خود را به هر دلیلی انتقال دهید، با این انتقال تخفیف عدم خسارت تان از بین نخواهد رفت.

 

جریمه دیرکرد و عواقب آن

 

 

حال که بحث از قیمت تمام شده شد، بهتر است درباره هزینه دیرکرد پرداخت حق بیمه و عواقبی که این دیرکرد برایمان به وجود می آورد نیز حرف بزنیم. همانطور که گفته شد بیمه شخص ثالث برای تمام کسانی که وسیله نقلیه دارند، اجباری است. همین اجباری بودن باعث می شود دیرکرد در پرداخت آن  دارنده وسیله نقلیه را با مشکل روبرو کند. به هر دلیل که تاریخ سررسید قسط بیمه شخص ثالث را فراموش کنید؛ دیرکرد آن به‎ صورت روزانه محاسبه می گردد. جالب است بدانید این جریمه در حالت عادی نه مشمول تخفیف می شود و نه قابل بخشش است. در مواردی این جریمه توسط بیمه مرکزی بخشیده می شود اما هیچ قاعده خاصی نمی توان برای آن در نظر گرفت.

 به ‎طور کلی اگر فراموش کنید بیمه شخص ثالث را تمدید کنید ممکن است عواقب زیر دست و پا گیرتان شود: 

 

 • پلیس راهنمایی و رانندگی ماشینتان را متوقف کند

 • در صورت پیش آمدن حوادث رانندگی، نداشتن بیمه مشکل‎ ساز خواهد بود

 • در صورتی که بخواهید خودروی خود را بفروشید، نداشتن بیمه مشکل ‎ساز خواهد بود

 • جریمه دیرکرد باعث افزایش حق بیمه شما خواهد شد

همانطور که ذکر شد در حالت عادی جریمه دیرکرد بخشیده نخواهد شد. در واقع تنها در یک صورت ممکن است این اتفاق بیفتد و آن هم این است که اعتبار بیمه‎ نامه شما وقتی ماشینتان در پارکینگ نیروی انتظامی است تمام شود. در این صورت شما می توانید مجوز رفع توقیف را به شرکت بیمه ارائه دهید و معافیت خود را از جریمه دیرکرد دریافت کنید.

خرید بیمه شخص ثالث

برای خرید بیمه شخص ثالث می توان به دو روش آنلاین و حضوری اقدام کرد. تا چند سال پیش شرایط خرید بیمه به این صورت بود که حتما باید حضورا به دفتر بیمه مربوطه مراجعه می کردید اما در حال حاضر اگر وقت مراجعه حضوری نداشته باشید و یا به هر دلیل دیگری نخواهید این کاررا انجام دهید، می توانید از طریق مراجعه به اپلیکیشن های موجود برای خرید بیمه آنلاین کار خود را انجام دهید. مزیت خرید انلاین صرفه جویی در وقت و هزینه شما است. دیگر لازم نیست در ساعات اداری وقتی خالی کنید و به کارهای مربوط به بیمه بپردازید زیرا از طریق این اپلیکیشن ها در هر ساعت از شبانه روز امکان خرید برای شما وجود دارد.

 

خرید اقساطی بیمه شخص ثالث

بسیاری از افراد ترجیح می دهند بیمه شخص ثالث را به‎ صورت اقساطی خریداری کرده و حق بیمه خود را قسطی بپردازند. این یک امر رایج است تنها کافی است شرایط خود را در نظر بگیرید و در میان شرکت های بیمه فراوانی که وجود دارد، ببینید کدام شرکت خدماتی مطابق با شرایطتان ارائه می دهد. در خرید اقساطی بیمه شخص ثالث معمولا روال کار به این صورت است که بخشی از قیمت بیمه در ابتدا دریافت شده و سپس برا مابقی قسط بندی صورت خواهد گرفت.

بیمه شخص ثالث سامان

همانطور که گفته شد شرکت های بیمه زیادی وجود دارند که خدمات بیمه شخص ثالث ارائه می‏ دهند. بیمه سامان یکی از آنهاست. برای اینکه از بیمه شخص ثالث سامان استفاده کنید از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر می تواند هم به ‎صورت حضوری و هم به ‎صورت تلفنی از قیمت ها و دیگر شرایط کسب اطلاع کنید. چند ترکیب برای آن ‎دسته از بیمه گذاران که مایل هستند از بیمه شخص ثالث سامان استفاده کنند، وجود دارد. این ترکیب ها به شرح زیر است:

 

 • پوشش مالي 11 تا 220 میلیون تومان

 • پوشش جانی 440 میلیون تومان

 • پوشش سرنشین (فوت و نقص عضو راننده) 330 میلیون تومان

پیشنهاد می شود با توجه به بالارفتن قیمت خودرو بیمه های بدنه با سقف بالا را انتخاب کنید تا موارد بیشتری را تحت پوشش خود قرار بدهند. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که شما می توانید به ‎صورت اینترنتی هم برای استعلام نرخ بیمه‎ نامه ثالث سامان و هم برای خرید بیمه شخص ثالث سامان اقدام کنید. برای این کار تنها کافی است به وبسایت بیمه سامان مراجعه کنید.

 

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید