سلام ، به سایت بهترین بیمه خوش آمدید.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه چیست؟

بیمه را باید به دو دسته بیمه اجتماعی (که معمولا اجباری هستند) و بیمه‎ های غیر اجباری (بیمه بازرگانی) تقسیم  کرد. بیمه‎ های بازرگانی انواع و اقسام زیادی دارند که یکی از نام آشناترین آنها بیمه بدنه است. این بیمه درمیان ایرانیان محبوب دارد و استفاده زیادی از آن می‎شود. با وجود آمار بالای تصادفات جاده‎ای و شهری در ایران، آن دسته از افراد که وسیله نقلیه دارند، معمولا ترجیح می‎دهند در کنار بیمه شخص ثالث که اجباری است، از بیمه بدنه نیز استفاده کنند. کار بیمه بدنه این است که خساراتی که ممکن است با حوادث ناخواسته به یک وسیله نقلیه وارد شود را جبران می‎کند. این بیمه را می‎توان برای همه وسایل نقلیه مانند خودرو، کشتی، هواپیما و… استفاده کرد. البته در این مقاله بیشتر به بیمه بدنه ماشین پرداخته خواهد شد. در این مطلب قصد داریم تمام اطلاعات مربوط به بیمه بدنه را بررسی کرده و ببنیم بهترین بیمه بدنه خودرو کدام است و یا حتی به بررسی قیمت این بیمه و تخفیف ‎های مربوط به آن بپردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات جامعی درباره بیمه بدنه می‎گردید، با ما همراه باشید.

یکی از اصلی‎ ترین چیزهایی که باید هنگام انتخاب هر نوع بیمه به آن توجه کنیم این است که آن بیمه چه خساراتی را پوشش می‎دهد. اگرچه ممکن است پوشش ‎دهی شرکت‎های بیمه مختلف در جزئیات با هم تفاوت داشته باشد. مثلا بیمه بدنه سامان چیزی را پوشش دهد که شرکت‎ های بیمه دیگر پوشش نمی‎دهند اما کلیات معمولا یکسان است. بنابراین باید گفت بیمه بدنه به‎ طور کلی خسارات ناشی از خطرات اصلی را پوشش می‌دهد که این خسارات شامل موارد زیر است:

 • واژگونی و سقوط خودرو

 • آتش‎سوزی، انفجار خودرو و وسایل یدکی آن، آذرخش

 • برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا جسم متحرک

 • سرقت خودرو و خسارات وارده به وسایل آن ( آنهایی که در بیمه نامه ذکر شده است.)

به جز موارد بالا ممکن است هنگام انتقال خودرو برای نجات آن خساراتی به آن وارد شود. بیمه بدنه جبران این خسارات را نیز تحت پوشش قرار می‎دهد. مثلا اگر هنگام این انتقال باتری یا لاستیک خودرو آسیب ببیند، تا 50 درصد خسارت آن توسط بیمه بدنه جبران خواهد شد.

توجه داشته باشید که بیمه‎ گذار اگر مایل باشد می‎تواند با پرداخت هزینه بیشتر موارد دیگری را که در حالت عادی خسارات‎ شان پوشش داده نمی‎شود، نیز به آن دسته از خساراتی که تحت پوشش بیمه بدنه قرار می‎گیرند، اضافه کند.

  

خسارات فرعی

برخی از خسارات هم هستند که به آنها خسارات فرعی می‎ گویند این خسارات بسته به شرکت بیمه ممکن است تحت پوشش قرار گیرند و ممکن است قرار نگیرند. آنچه که مشخص است شما باید برای پوشش های فرعی هزینه اضافی پرداخت کنید. برخی از پوشش های فرعی بیمه بدنه به شرح زیر هستند:

 • خسارات ناشی از بلایای طبیعی

 • خسارات ناشی از ریخته شدن اسید، رنگ و مواد شیمیایی روی ماشین

 • سرقت جزئی خودرو

 • خسارات ناشی از حمل مواد منفجره و آتش ‎زا با وسیله نقلیه

 • زیان ناشی از کاهش ارزش خودرو

 • زیان ناشی از نوسانات بازار

 • خسارات ناشی از کشیده شدن شی نوک تیز به بدنه ماشین

 • شسکته شدن شیشه در اثر گرما

خساراتی که بیمه بدنه پوشش نمی دهد

برخی از خسارات نیز هستند که بیمه بدنه آنها را پوشش نمی‎دهد. معمولا در همه بیمه‎ ها این موارد یکسان است اما شاید در جزئیات با هم تفاوت‎ هایی داشته باشند. برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • خساراتی که ناشی از انفجار هسته ‎ای باشد

 • خساراتی که باعث ایجاد آشوب و جنگ شود

 • خساراتی که هنگام فرار از پلیس پیش می ‎آید

 • خساراتی که بیمه ‎گذار به‎ صورت عمدی به ماشین وارد کند

 • خسارات ناشی از حوادثی که به‎ دلیل مصرف مشروبات الکلی پیش می‎ آید

 • خسارات ناشی از حوادثی که به‎ دلیل بکسل کردن یک وسیله نقلیه دیگر پیش می‎ آید.

 • خساراتی که به دلیل حمل بار بیش از حد پیش می ‎آید

درواقع بیمه گذار هنگام خرید بیمه بدنه تعهداتی به بیمه‎ گر دارد که باید آنها رعایت کند. برای مثال باید مبلغ بیمه را به موقع بپردازد، از اظهارات غیرواقعی دوری کند، در صورت وقوع حادثه خودرو را جابه ‎جا نکند، درصورت وقوع حادثه از گسترش خسارات واردشده اجتناب کند، بدون هماهنگی با بیمه‎گر به تعمیر خودرو نپردازد و…بیمه‎گر هم در مقابل تعهد دارد که تمام خسارات وارد شده به وسیله تقلیه را در صورتی که تحت پوشش بیمه نامه باشد جبران کند.

روش دریافت خسارات بیمه بدنه

برای دریافت خسارات بیمه بدنه، چه آن دسته از خسارات که جزو خسارات کلی هستند و چه آنهایی که جزو خسارات جزئی هستند باید به روش زیر عمل کرد:

دریافت خسارات کلی:  هنگام رخ دادن خسارات کلی باید ارزش بازیافتی احتمالی را که در بیمه‎ نامه مشخص است کم کرده و هزینه نجات به آن اضافه کنید. شرط لازم هم این است که مبلغ از کل سرمایه بیشتر نشود.  خسارات بازیافتی توسط بیمه‎ گر مشخص می‎شود. در پایان هم پس از دریافت خسارات کلی قرارداد بیمه تمام خواهد شد و اگر مدت آن بیشتر از یک سال باشد هم سرمایه باقی مانده در تاریخ سر رسید قرارداد به بیمه‎ گذار پرداخت می‎شود.

دریافت خسارات جزئی: خسارات جزئی با معیار هزینه تعمیر مشخص می‎شود و براساس قیمت روز لوازم پس از کسر هزینه استهکاک محاسبه می‎گردد.

قیمت و تخفیفات بیمه بدنه

شاید تا مدتی پیش استعلام قیمت بیمه بدنه کار دشواری بود. شخص متقاضی باید برای استعلام گرفتن به شرکت   بیمه درخواست می‎داد. سپس شرکت بیمه برای بازدید کارشناس می‎فرستاد و پس از آن تازه قیمت را اعلام می‎کرد. اما در حال حاضر این مشکل رفع شده است. اپلیکیشن ‎هایی برای اعلام قیمت بیمه طراحی شده‎ اند که شما می‎توانید با مراجعه به آنها و وارد کردن مشخصات وسیله نقلیه خود قیمت را استعلام بگیرید.

خرید بیمه بدنه هم به همین میزان آسان شده است. دیگر برای این کار لازم نیست به شرکت بیمه کنید بلکه می‎توانید از طریق اینترنت به صورت آنلاین بیمه بدنه را خریداری کنید.

تخفیفات برای بیمه بدنه

شرکت‎ های مختلف برای بیمه بدنه تخفیفات مختلفی در نظر می‎گیرند. برخی از این تخفیفات ثابت است و برخی دیگر به‎ صورت دوره‎ای اعمال می‎شود. معمولا شرکت‎های بیمه برای موارد زیر تخفیفاتی در نظر می‎گیرند:

ساکنان منطقه آزاد: برخی شرکت‎های بیمه برای ساکنان منطقه آزاد تخفیف در خرید بیمه بدنه در نظر می‎گیرند.

هیئت علمی: برخی از شرکت ‎ها برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‎ها تخفیف در نظر می‎گیرند.

دارندگان بیمه عمر: کسانی که بیمه عمر دارند نیز معمولا می‎توانند از تخفیف برای خرید بیمه بدنه استفاده کنند.

ایثارگران: تخفیف بیمه بدنه شامل حال ایثارگران نیز می‎شود.

دارندگان حساب بلند مدت، دارندگان خودروهای وارداتی، دارندگان بیمه شخص ثالث و دارندگان خودروی صفر کیلومتر نیز از سوی برخی از شرکت‎ های بیمه تخفیف برای خرید بیمه بدنه دریافت می‎کنند. 

فسخ بیمه بدنه

فسخ بیمه ممکن است از طرف بیمه ‎گر یا بیمه‎ گذار باشد و حتی ممکن است به‎ صورت خود به خودی لغو شود. فسخ بیمه توسط بیمه‎ گذار در شرایطی ممکن است که فعالیت شرکت بیمه متوقف شود و یا اینکه ریسک بیمه کاهش پیدا کند و بیمه‎ گر نخواهد مابه‎ التفاوت را بپردازد. فسخ بیمه بدنه توسط بیمه‎ گر زمانی رخ می‎دهد که اقساط به موقع پرداخت نشود، خطرات پیشبینی شده برای خودرو تشدید شود و یا بیمه‎ گذار اطلاعات غلطی به بیمه‎ گر داده باشد. شرایط فسخ خود به خودی بیمه هم به این صورت است که خودرو به وسیله حادثه‎ ای که خسارات ناشی از آن را بیمه‎ گر پوشش نمی‎دهد، از بین برود.

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید